• پرسش: ویراستیار را نصب کرده‌ام، اما نمی‌توانم محل برنامه آن را پیدا کنم. ویراستیار چگونه اجرا می‌شود؟
  پاسخ: ویراستیار یک افزونه برای Microsoft Office Word است. برای استفاده از امکانات ویراستیار، باید برنامه Word را اجرا کنید. در نسخه 2007 و 2010، یک سربرگ جدید به ‌نام Virastyar به محیط Word اضافه می‌شود. در نسخه 2003، قابلیت‌های ویراستیار در نوارابزار Word ارائه می‌شود. برای آگاهی از امکانات ویراستیار و چگونگی استفاده از آنها، به فایل راهنما مراجعه کنید.
 • پرسش: با وجودی‌که نصب ویراستیار با موفقیت انجام شده است، اما هنگام اجرای Word با پیغامی مشابه شکل زیر مواجه می‌شوم و افزونه بدرستی بارگذاری نمی‌شود. مشکل چیست؟

  پاسخ: افزونه ویراستیار برای اجرای صحیح به نیازمند فعال بودن قابلیت VBA در Word است. ممکن است شما در هنگام نصب Word این گزینه را که بصورت پیش‌فرض فعال است، غیرفعال کرده باشید. برای رفع این مشکل، برنامه نصب Word را مجدداً اجرا کنید. Add or Remove Features را انتخاب کنید.در آفیس 2003،  Choose advanced customization of applications را انتخاب کرده و در پنجره بعدی؛ زیر گزینه Office Shared Features، گزینه Visual Basic for Applications (VBA) را علامت زده و تایید کنید.در آفیس 2007، زیر گزینه Office Shared Features، گزینه Visual Basic for Applications (VBA) را علامت بزنید و تایید کنید.پس از اتمام نصب؛ Word را مجدداً اجرا کنید.

 • پرسش: چگونه می‌توان هر یک از قابلیت‌های افرونه را فقط بر روی قطعه‌ی خاصی از متن اعمال کرد؟ برای مثال می‌خواهم "تبدیل فینگلیش به فارسی" فقط بر روی تعداد خاصی از کلمات با حروف انگلیسی اعمال شود و نه بر روی تمام کلمات با حروف انگلیسی. چگونه این افزونه این ام

  پاسخ: در استفاده از هریک از قابلیت‌های این افزونه باید به یک نکته توجه کرد، این نکته که پردازش بر روی متن از ادامه‌ی مکان نما شروع می‌شود. پس برای اعمال یک قابلیت بر روی قطعه‌ی خاصی از متن کافی است که مکان نما را به ابتدای متن مورد نظر برده و بعد از آن به کار مورد نظر بپردازید.

 • پرسش: در بعضی موارد دیده می‌شود که برنامه عملکرد صحیحی از خود نشان نمی‌دهد. برای مثال کلمه‌ای نادرست تشخیص داده شده است ولی هیچ کلمه‌ای به عنوان مورد صحیح پیشنهاد داده نمی‌شود. علت مشکل چیست؟

  پاسخ: در این مورد و مواردی شبیه به این مورد که یک قابلیت به درستی عمل نمی‌کند اولین گزینه برای تصحیح برنامه،‌ بررسی دادگان آن بخش است. در این موارد واژه‌نامه مربوط به دادگان آن بخش دارای مشکل است. باید  از طریق تنظیمات افزونه،‌ واژه‌نامه‌ی دادگان آن بخش را حذف کرده و واژه‌نامه‌ی درست به برنامه اضافه شود.

 • پرسش: آیا این برنامه دارای قابلیت پشتیبان‌گیری است؟ به صورت واضح‌تر اینکه اگر تغییراتی که برنامه اعمال می‌کند درست نباشد آیا راهی برای بازگرداندن متن به حالت اولیه‌ی خود وجود دارد؟

  پاسخ: در این نرم‌افزار سعی شده است تا بهترین عملکرد به کاربر ارائه‌ شود. اما با توجه به اینکه دقت این برنامه 100% نبوده و این امکان وجود دارد که کاربر از تغییرات اعمال شده رضایت نداشته باشد باید راهکاری برای برگرداندن متن اولیه وجود داشته باشد. برای نیل به این هدف می‌توان از پشتیبان‌گیر خودکار Mirosoft Office Word استفاده کرد.برای فعال کردن این مورد در  Word 2007 ابتدا دکمه‌ی Office در گوشه‌ی بالا سمت چپ کلیک کرده و سپس گزینه‌ی Word Options را انتخاب نمایید. در اینجا باید گزینه‌ی Advanced à Save à Alwayes create backup copy را فعال کرد. از توصیه‌های دیگر این است که در بخش Save à Save documents  گزینه  “Save AutoRecover information …” را فعال کنید.برای فعال سازی این موارد در Word 2003 بدین ترتیب عمل کنید: از منو Tools، بخش Options را انتخاب کنید. در پنجره تنظیمات، سربرگ Save را انتخاب کرده و گزینه “Always create backup copy” را تیک بزنید. در همان بخش می‌توانید گزینه “Save AutoRecover info every” را تنظیم کنید.